Новини

2018-12-13

Хто заробить на монетизації субсидій?

Монетизувати  субсидії – означає дати можливість споживачу самостійно розраховуватися за житлово-комунальні послуги без посередників у вигляді виконавців послуг та, у разі економії споживання послуг – заощадити кошти. І Міністерство соціальної політики України розробило проект постанови про монетизацію субсидій та оприлюднило його для обговорення.

Але народний депутат від «Самопомочі» Альона Бабак каже, що проект постанови про монетизацію субсидій, по суті, це – державне лобі «Ощадбанку» перед виборами. Документ дає фінустанові заробити на невідомого розміру комісіях за рахунок всіх споживачів. Так само – лобі невідомого оператора мобільного зв’язку, якому «Ощадбанк» за кошти споживачів дасть заробити на розсилці СМСок субсидіантам. І державним лобі «Нафтогазу», що його уряд ставить першим в переліку одержувачів субсидій.

І що найдивніше – це абсолютне ігнорування прав споживачів, яке повністю приховане за благою ідеєю спростити споживачу походи в банк для розрахунків за послуги.

Уряд пропонує таку систему.

Спершу «Ощадбанк»  відкриває усім споживачам-одержувачам субсидій облікові рахунки, далі – держава перераховує «Ощадбанку» суму призначених субсидій за місяць. А всі виконавці послуг та ОСББ подають в «Ощадбанк» реєстри своїх субсидіантів із зазначенням повної суми виставлених до оплати за місяць рахунків. Потім «Ощадбанк» перераховує  виконавцям послуг та ОСББ із наявних коштів оплату в такому порядку – спочатку «Нафтогазу», потім тепловикам, далі енергетикам, потім водоканалам, управителям і потім ОСББ.

За ті послуги, на які оплати не вистачило з субсидій, «Ощадбанк» надсилає СМСку споживачу, де зазначає скільки і за яку послугу він має заплатити. І якщо за такої системи у когось суми субсидій перевищать суму усіх виставлених на оплату рахунків за послуги протягом опалювального сезону, то таким споживачам «Ощадбанк» на особовий рахунок перерахує залишки коштів.

Альона Бабак пояснює: «Все ніби добре і наче «Ощадбанк» за субсидіантів розрахується за послуги. Але ж виходить, що все, що газопостачальники, енергетики, тепловики, водоканали, – тобто монополісти, виставлять до оплати, «Ощадбанк» прийме за істину останньої інстанції і спрямує кошти на їхні рахунки. І якщо споживач має спір з виконавцем послуг щодо нарахувань або послуга була надана не в повному обсязі, або неякісна, то це нікого не хвилює. І потім ходіть з’ясовуйте, що вам нарахували, що «Ощадбанк» заплатив і що прийшло до оплати СМСкою».

«Я вже не кажу, що не всі пенсіонери вміють СМС читати чи що їх телефони не андроїди із зручними інтерфейсами, і що мало хто прочитає ті СМСки. Ну і всі розуміють, що «Ощадбанк» отримуватиме комісію на всі розрахунки з виконавцями послуг. До речі, з тарифів для усіх споживачів отримає кошти за свій клієнт-банк та ще й на покриття витрат на розсилку СМСок на телефони різних операторів.  Ну і те, що в черзі за гарантованими державою коштами стоять газопостачальники, то цим вже нікого не здивуєш. Отже, і економія, якщо і буде, то не на рахунку споживача, а як зменшення суми обов’язкового платежу».

У такій формі, як пропонує уряд, постанову ухвалювати не можна. ОСББ також виступають категорично проти неї. По-перше, у «реєстрах нарахувань» буде зазначатися 100% нарахованої плати – не лише ОСББ, але й виконавцями комунальних послуг, а по-друге, у «черзі» за коштами субсидій ОСББ – останні.

Тобто, якщо сума призначеної субсидії на всі послуги одна, а повний платіж за одну лише послугу з постачання теплової енергії становить удвічі більше, то вся сума житлової субсидії дістанеться «тепловику». Решті –  виконавцям і ОСББ – повинен заплатити сам субсидіант.

Альона Бабак закликає діяти проти такої монополії держави та її амнезії щодо права споживача перевіряти свій рахунок за житлово-комунальні послуги, перш ніж платити за ним. Відповідного листа з цим закликом депутат «Самопомочі» скерувала Степану Кубіву, першому віце-прем’єр-міністру-міністру економічного розвитку і торгівлі, який є головою робочої групи з питань монетизації субсидій.