Новини

2018-08-03

Ігор ХМІЛЬ: «Проекти, що виграють обласний конкурс розвитку громад, повинні проходити перевірку»

Зі 735 проектів, поданих на конкурс проектів розвитку територіальних громад Вінниччини, Конкурсна рада при обласній Раді, визнала переможцями 355 проектів. Базовий бюджет одного проекту складає 26 003 грн. Сукупний бюджет проектів-переможців складає більше 115 млн грн, із них 46 млн грн власні ресурси подавачів, понад 29 млн грн – кошти партнерів.

15 років тому, коли був започаткований цей конкурс, його фонд складав 300 тисяч грн. І Вінниччина була першою областю, яка започаткувала конкурс, коли кошти спрямовуються саме на розвиток територій. Потім цей досвід почали переймати по всій Україні.

Цьогоріч із 355 проектів 220 отримали фінансування в повному обсязі. Після додаткового розподілу 8 млн грн 309 проектів отримають фінансування в повному обсязі, а кількість переможців збільшиться до 384 проектів.

Із 355 проектів-переможців, з них 139 екологічного спрямування. Саме на збереження екосистеми цьогоріч виділяється найбільше грошей. Прикладом, один із проектів з найбільшим фондом у 336 тис 150 грн реалізовуватиметься в Літинському районі. Називається він «Об’єднані зусилля проти сміття: придбання сміттєвих баків для роздільного збору ТПВ у Селищенській, Літинській та Малинівській громадах».

«На одному із засідань Конкурсної ради я озвучив питання відсутності контролю за використанням грошей, що виділяються громадам на реалізацію проектів. Переконаний, проекти, що виграють конкурс проектів розвитку територіальних громад, повинні проходити своєрідну перевірку: аналіз та експертизу», — зазначає заступник голови Вінницької обласної ради, депутат фракції «Об’єднання «Самопоміч» Ігор Хміль.

Справа в тому, що гроші, після надходження на рахунок громади чи сільської ради потім не перевіряються. Не відомо також чи вони були цільово освоєні. Ігор Хміль пропонує винайняти ліцензовану фірму, яка зробить аналіз і перевірить реальну вартість поданого проекту. Важливо, запевняє депутат, щоб під кожним проектом стояв підпис особи, котра провела експертну оцінку, і за цю експертизу особа нестиме персональну відповідальність.

«Цю пропозицію я озвучував ще задовго до фінального етапу конкурсу на одному із засідань сесій, — продовжує Ігор Хміль. — Вона була успішно проігнорована «зацікавленими» особами. Нині ж, коли я вкотре наполіг на цій проблемі (що проекти-переможці повинні проходити аудит), фінансування на це не було розраховано».

Тому на засіданні Конкурсної ради обговорили пропозицію щодо необхідності виділення додаткових грошей виконавчому адміністратору на проведення аудиту кошторисної документації цільового призначення проектів-фіналістів. Відповідні листи будуть направлені до Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку облдержадміністрації та буде видане розпорядження голови обласної Ради щодо проведення аудиту.

Нагадаємо, обласна Рада заснувала конкурс проектів розвитку територіальних громад у 2003 році. Його мета — підвищити активність територіальних громад та органів місцевого самоврядування Вінниччини у розв’язанні актуальних проблем розвитку територій. А також поширення позитивного досвіду, набутого в процесі реалізації проектів.