Новини

2017-07-14

Мандат – це перш за все відповідальність

Олександр Зєрщиков уже більше року, як депутат Вінницької міської ради 7 скликання. Входить до складу комісії з питань промисловості, підприємництва, транспорту, зв’язку, сфери послуг та є заступником голови цієї комісії. У 2016 році до Олександра, як до депутата, звернулося понад 70 громадян. Ним було подано 35 депутатських запитів та звернень, на які отримано відповіді.

В місті відомий своєю діяльністю у сфері безпеки дорожнього руху і є експертом з питань транспорту. Як тренер з правил дорожнього руху, брав участь у запуску нової поліції Вінниці. Минулого року проводив навчання для майбутніх працівників Сервісних центрів по всій Україні, в тому числі і у Вінниці.  Був ініціатором і організатором «Першого національного форуму автошкіл», де зібрав керівників  автошкіл з усієї України.

Про політику

«Я займаюся безпекою дорожнього руху уже понад півдесятка років і це стало моїм життям. Думати про те, щоб стати депутатом, розпочав, коли прийшло розуміння  – потрібно терміново щось робити, аби покращити безпеку на наших дорогах. Сьогодні, на жаль, дуже багато людей гине в України через ДТП, зокрема, і у Вінниці. Показник смертності на дорогах не зменшується. Саме тому я в політиці. Хотів, щоб мене почули на більш високому рівні й це стало для мене принциповим. В питаннях, де я дійсно являюсь експертом, необхідно діяти і показати, як допомогти ефективно вирішити цю проблему.

Але ставши депутатом, я зрозумів одну прикру річ – більшість державних структур на Вінниччині не взаємодіють між собою: поліція працює оремо, департаменти міськради – окремо. Тут необхідна злагоджена співпраця. І одне з найголовніших питань, яке стоїть переді мною, як депутатом, проведення аудиту в місті Вінниці з безпеки дорожнього руху».

Про комісію Вінницької міськради

Сесія1

«Фах і напрямок питань комісії, до складу якої я входжу, це підприємництво, сфера послуг, транспорт (комунальний і приватний) та організація усієї інфраструктури з надання цих послуг. На жаль, 95% усієї роботи комісії полягає в обговорені питань, які виносяться на сесію міської ради. Прикро, що робота міської ради побудована таким чином, що яка би комісія за профілем не була, ми розглядаємо лише питання, які виносяться на сесію. Комісія сьогодні не займається питаннями розробки стратегічних рішень, а в більшості випадків ці рішення розробляються департаментами.

Коли я йшов до міської ради, думав, що депутат завжди вищий і департаменти мають запитувати думку депутата, а тоді аж формувати рішення. А виходить так, що ми приходимо в окремий тиждень один день, пропрацьовуємо усі питання, які виносяться на сесію, а питання, які ставлять нам містяни, ми вимушені вирішувати індивідуально. На мою думку, саме комісії мають займатися цими питаннями і проводити круглі столи. Шкода, що в нашій міській раді комісія не бере на себе жодної відповідальності за вирішення проблем громадян».

Про транспорт

«Нині у місті діє оновлена транспортна система, для цього було дуже багато зроблено, зокрема, у 2012 році проведена транспортна реформа, яка більшим чином стосувалася громадського транспорту. І тепер все дуже якісно працює. Я особисто, дуже часто користуюся трамваями. Але є ще проблеми, над якими варто попрацювати, це стосується питань продовження маршрутів, збільшення кількості рухомого транспорту та залучення в місто інвестицій. Вже вирішується питання електронного квитка для пасажирів. Ще одним важливим кроком для Вінниці стало виготовлення та експлуатування трамваїв власного виробництва. Це є гарним кроком і в майбутньому у нас є усі перспективи розвинути в місті ще одне ремесло».

Робота в раді

«Наша міська рада є такою «неприступною фортецею»: є «прозорий офіс» на першому поверсі, який, ніби, демонструє відкритість влади перед народом. Але далі першого поверху – турнікети. Навіть на сесію Вінницької міської ради немає можливості безперешкодно потрапити охочим. До порівняння взяти «відкритість» Львівської міськради, яка розташована в Ратуші, де щодня проходять сотні туристів. Так, якщо турнікети  потрібні, то нехай вони будуть, але в день сесії доступ до сесійної зали має бути відкритим.

Хочу окремо висловити свою думку з приводу петицій. Їх спочатку надійшло дуже багато , але потім було зменшено термін самого голосування за петиції і вже насьогодні їхня кількість зменшилась. Позиція Об’єднання «Самопоміч» в цьому плані дуже проста, якщо ми зможемо залучити хоча б одного громадянина до прийняття рішення або реалізації його ідеї – треба залучати і давати йому для цього усі повноваження. До прикладу, якщо 350 жителів Вінниці кажуть, що  це питання для них важливе, тоді ми повинні винести його на сесію міської ради і обговорити, а не надати відповідь, що можливо, ми врахуємо у майбутньому Вашу пропозицію.

Натомість гарно спрацював «бюджет громадських ініціатив». Тут люди побачили, що можна власними силами за кошти місцевого самоврядування реалізувати важливі для міста проекти.

Ще одним моїм здивуванням було те, що в раді не завжди дотримуються «букви» Закону. За законодавством, проекти рішень повинні опубліковуватись і виноситись на обговорення за 20 днів до голосування, на жаль, ми їх отримуємо і за 10, і за 9 днів до сесії, а іноді і за 40 хвилин».

Про Об’єднання «Самопоміч»

«Позиція фракції «Самопомочі» у Вінницькій міській раді дуже принципова – надати якомога більше поінформованості для громадськості й залучити її до прийняття рішень. Громадяни повинні мати вільний доступ до інформації, долучатись до ініціатив, проводити слухання з питань, які їх турбують, а влада, в свою чергу, зобов’язана бути відкритою, доступною і прозорою.

Дуже часто рішення після обговорення в комісіях змінюється перед самою сесією. Тож, якщо ми не чуємо обґрунтованих рішень, ми також за них не голосуємо. Тобто голосування «Самопомочі» у Вінницькій міські раді – це зрозумілість і прозорість рішень та їхня важливість на користь розвитку міста.

Разом із фракцією в обласній раді ми намагаємось вирішити одне із дуже важливих і водночас складних питань про якість питної води. Уже є деякі напрацювання і, я впевнений, найближчим часом нам вдасться зробити все, аби містяни могли користуватися об’єктами артезіанської води у Вінниці».

Про колег депутатів

 «Депутатська робота – це не лише вирішення питань за твоїм фахом, тут важливо розумітись і на питаннях освіти, медицини, тощо, аби висококваліфіковано обговорити рішеннях, які виносяться на сесію. Але ставши депутатом, я був здивований, адже багато моїх колег не читають рішення до кінця. Депутатська робота вимагає дуже багато вільного часу на аналіз цих документів. В деяких депутатів на це його не вистачає і ставлення наступне – якщо департамент розробив це рішення, то ми за нього проголосуємо. Тому в нас не завжди виникають порозуміння у подібному відношенні до своїх обов’язків деяких привілейованих, адже мандат – це перш за все відповідальність».

Про необхідність змін у міській раді

«Відкритість, прозорість і звітність – ось це найголовніше, що повинно бути у владі. Хочу звернутись до своїх колег-депутатів: якщо Ви бачите, що якісь питання є незрозумілими, розберімось в них, запросімо громаду, проведімо «круглий стіл». Дуже хочеться, щоб взаємодія влади і громади була двосторонньою, щоб вінничани були активнішими і долучались до ініціатив й знали – сьогодні можна впливати на рішення Вінницької міської ради».

Про округ maxresdefault

«Є одна концептуальна проблема – у депутата сьогодні немає свого округу. Згідно з Законом України, депутат є представником усієї громади міста, а мажоритарна система  уже відійшла. І хочеться вірити, що назавжди. Округ – це тримання депутата в певній залежності. Якщо ти «свій» депутат, то питання на окрузі вирішуються дуже швидко. У Вінниці, є округи, які не представлені депутатами, то що ми не повинні там нічого робити?! Ось цю залежність необхідно розривати. Ти – депутат і маєш працювати для всієї територіальної громади.

Депутат повинен працювати над стратегічними рішеннями, взаємодіяти постійно з жителями, допомагати владі залучати ресурс, допомагати підприємцям зберегти робочі місця, зробити все, щоб розвивалась громада і це прямо прописано в Законі».

Про звернення

«Я не маю свого округу, до мене звертаються з різних мікрорайонів міста. Найчастіше просять допомогти матеріально та юридично проконсультувати. Також нерідко звертаються стосовно питань взаємодії з комунальними підприємствами або департаментами. Мені здається, що ефективність системи полягає в її якісному функціонуванні, без збоїв. Сьогодні працівники департаментів міської ради, комунальних підприємств перенавантажені роботою! Чому? Бо системності мало, це каже про те, що рішення приймаються в більшості випадків в ручному режимі. Наприклад, є американський  досвід та приклад багатьох європейських країн, де депутатів в рази менше, а міста значно більші, ніж Вінниця і вони чисті, прибрані, жителі напряму звертаються в спеціальні комунальні підприємства (ЖЕК) і їхні питання вирішуються, я впевнений депутат там точно не бігає по департаментам, щоб зрізали дерева або заасфальтували біля під’їзду, або замінили трубу в підвалі. За це треба, щоб відповідали особисто керівники комунальних підприємств. А ось якщо керівник не справляється, тоді депутати міняють його або шукають рішення. Я бачу депутатський корпус як «локомотив» міста, а не «штовхач» для департаментів та керівників комунальних підприємств».

Про пріоритети у 2017 році

«Для мене пріоритет – це безпека дорожнього руху в місті. Сьогодні уже переобладнуються перехрестя, додатково встановлюються дорожні знаки, але питання аналізу безпеки на дорозі так і залишається відкритим. У Вінниці необхідно провести аудит з безпеки дорожнього руху. А друге – це продовження роботи над прозорістю. Наразі, стоїть гостро потреба у питаннях звітностей комунальних підприємств. На останні у 2016 році було виділено досить велику суму коштів. Наскільки вони були ефективно використані, ми поки-що не можемо проконтролювати. Кожен вінничанин, сплачуючи податки, утримує міську владу і всі комунальні підприємства з власної кишені. Ми хочемо, щоб за кожну гривню, яка використовується з міського бюджету, люди отримали звітність і ця інформація була зрозумілою для них».

Про Вінницю через 10 років 1468931447

«Однозначно я хочу бачити наше місто у складі України, країни без війни. Зараз у місті більше двох з половиною тисяч хлопців, які повернулися з АТО, дуже багато тих, хто вже не повернувся. Я хотів би, щоб через 10 років ми пам’ятали про цих людей і допомагали їхнім сім’ям. Сприяти тим, хто повернувся, знайти гідне місце у суспільстві.

Вінниця – це безпечне місто, це якісні освіта та медичне обслуговування, комфортне транспортне сполучення і щоб люди почували себе захищеними й почутими владою. І ще одне дуже важливе – щоб кожен вінничанин міг сказати: «Я впливаю на владу, я голосую, я беру участь!»

Сьогодні є достатньо можливостей і ресурсів, щоб розбудовувати Вінницю на благо її жителів».