Новини

2018-07-19

Непідйомна ціна на газ для українців

Ціна на газ для населення становить 4942 грн., а з урахуванням податку на додану вартість і зборів, що включають транспортування, – 6958 грн. за одну тисячу кубометрів.

У січні 2018 року на пленарному засіданні сесії Верховної Ради України Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик дослівно заявив наступне: «Формулюючи ціну для газу населення… нам не потрібен буде імпортний газ, а комерційні структури хай закупають там, де вважають за потрібне; це є ринок газу».

Логічним буде запитання:

– Якщо для потреб населення України з 2018 року має використовуватися газ власного видобутку (як про це заявив Міністр І.Насалик), то чому для формування ціни на газ для населення має бути використана ціна на газовому хабі Німеччини та вартість незрозумілого транспортування? Чи не правильнішим та логічнішим з точки зору економіки було би сформувати таку ціну на основі собівартості видобування газу в Україні?

Тим більше, що самі цифри говорять наступне.

За даними НАК «Нафтогаз України» в Україні видобуток газу склав:

– в 2016 році – 20,1 млрд. м.3;

– в 2017 році – 20,5 млрд. м.3.

За даними тієї ж НАК «Нафтогаз України» споживання газу населенням України склало: в 2016 році – 17,6 млрд. м.3;  в 2017 році – 15,8 млрд. м.3. Оскільки люди можуть повністю забезпечуватися газом власного видобутку, прив’язувати його вартість до імпорту є як мінімум несправедливо. Суттєве підвищення ціни на газ призведе до зубожіння та неплатоспроможності населення, яке і так живе за межею бідності.

Тому, як депутат Вінницької обласної Ради, голова фракції «Об’єднання «Самопоміч» Вадим Соляник подав проект звернення депутатів  Вінницької обласної Ради 7 скликання до Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б. щодо методики встановлення ціни на газ з наступною вимогою:

  • припинити відверте знущання над українцями та терміново внести зміни до Постанови КМУ від 22.03.2017р. №187 в частині непрозорості методики встановлення ціни на газ на основі ціни на Німецькому газовому хабі та розробити методику встановлення ціни на газ на основі собівартості власного українського газу.

На даному етапі звернення було розглянуто та підтримано на бюджетній комісії і на засіданні позачергової сесії обласної ради 19 липня було винесено на розгляд депутатів. 52 обранці з 58 підтримали ініціативу депутата від «Самопомочі» Вадима Соляника.

Довідка: В Постанові Кабінету Міністрів України №187 від 22.03.2017р. «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» основними критеріям для встановлення ціни на газ в Україні визначено:

– середнє значення ціни природного газу за розрахунковий період на німецькому газовому хабі (NCG), визначене згідно з даними компанії Platts;

– середнє значення за розрахунковий період вартості транспортування природного газу від німецького газового хабу до віртуальної торгової точки на території Словаччини.