Новини

2018-02-22

Право на пай. Юридична консультація

До офісу Тростянецької команди «Самопомочі» звернувся житель села Велика Стратіївка за допомогою у вирішенні питання щодо отримання паю в одному із господарств Тростянецького району для свого покійного товариша.
Його друг у 1994 році був прийнятий в господарство згідно з  поданою ним заявою про зарахування на роботу, але заяву про вступ до членства в Колективне сільськогосподарське підприємство (КСП) не подав. Після розпаювання земель він паю, звісно, не отримав.  В пам’ять про свого товариша пан Василь шукає  справедливості. Та, на жаль, не все так просто, якби нам того хотілося.

Підтверджуючих документів про те, що його товариш був членом КСП відсутні, тож ні його родина, ні інші спадкоємці права на пай не мають. Підтверджуючим документам в даному випадку є довідка з архіву про членство в КСП.
Згідно зі ст. 23 Земельного кодексу (в редакції, що діяла на час розпаювання), право власності або право постійного користування землею посвідчується затвердженими актами, які видають і реєструють сільські, селищні, міські, районні ради народних депутатів. Державний акт на право колективної власності на землю видавався КСП, кооперативу, акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, кооперативу, товариства і в колективній власності громадян. До державного акта додавався список цих громадян. Відповідно  до Указу  Президента  України  від 8 серпня 1995 року N 720/95 “Про  порядок  паювання  земель,  переданих  у
колективну   власність   сільськогосподарським   підприємствам   і
організаціям” (далі – Указ  Президента)  особа  набуває  право  на
земельний пай за наявності трьох умов:
– перебування в членах КСП на час паювання,
– включення  до  списку осіб,  доданого до державного акта на
право колективної власності на землю,
– одержання КСП цього акта.
Крім того, право власності на земельну частку (пай) виникає не  з  часу внесення членів КСП до списків,  доданих до державного
акта на право колективної власності на землю, перевірки, уточнення
і  затвердження  цих  списків,  а  з моменту передачі власності на
землю конкретному КСП, членом якого вони є.
Юридична приймальня ” Об’єднання “Самопоміч” працює в Тростянці за адресою: вул. Соборна, 50, щодня (окрім вихідних) з 8:30 до 17:30.