Новини

2018-09-17

Правильне врегулювання земельних відносин: консультують юристи від «Самопомочі»

У Гайсинський районний осередок «Самопомочі» завітала жителька району, яка десять років назад здала свої паї в оренду ПрАТ «Зернопродукт МХП». Цього року спливає дія договору оренди, а бажання подовжувати його немає, адже її не влаштовує орендна плата. Та жінку обурив той факт, що орендодавці, які поновили договори оренди землі з даним підприємством, в якості заохочення отримали близько 2-х тон зерна. А тим, хто не поновив – 1200кг. Тож, аби з’ясувати, чи справедливо вчинив орендар, а також, чи мають право люди вимагати рівноправне з усіма преміальне заохочення,  жінка звернулася до юристів  Гайсинського осередку «Самопомочі».

Юрист Віталій Перкун, пояснює: «Відносини у сфері користування земельними ділянками регулюються Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі. Отже, положенням цих законів необхідно приділити особливу увагу при укладанні договорів оренди землі».

Юрист наголосив, що при укладанні договорів оренди землі, орендодавцям  необхідно  ретельно перевіряти наявність у договорі оренди істотних умов та їх можливе тлумачення, аби  в подальшому уникнути небажаних випадків та ефективно захистити свої права.

«У даному випадку, заохочення або преміювання потенційних орендодавців –  це один із механізмів отримати в оренду більше землі. Проте, навіть  такі земельні відносини необхідно врегулювати договором оренди землі», – зауважив юрист.

Також Віталій Перкун говорить, що усі зміни та доповнення до договору оренди землі вносяться за згодою сторін. Отже, орендар та орендодавець можуть зазначити в договорі оренди будь-який розмір орендної плати, спосіб та умови розрахунків, а також умови визначаються в договорі на підставі вільного волевиявлення сторін.

«Щодо вибіркового збільшення розміру орендної плати орендодавцям, в залежності від продовження дії договору з тим самим орендарем у вигляді відповідних заохочень чи премій, то такі виплати мають бути передбачені договором оренди землі  шляхом укладення додаткових угод, – наголосив  Віталій Перкун. – І на мою думку,  такі дії орендаря є «договірною дискримінацією» щодо орендодавців, які відмовилися поновити договір оренди землі».

Юрист, зазначив, що у  разі відмови орендаря виплачувати орендодавцю, який відмовився поновлювати з ним договір оренди, відповідні заохочення та премії, орендодавець може звернутися до орендаря з проектом додаткової угоди про зміни до договору оренди землі. А у випадку відмови орендаря підписати додаткову угоду, орендодавець має право звернутися до суду з вимогою про розірвання договору оренди землі.

Нині люди стали на захист своїх прав. Налаштовані категорично, навіть планують акції протесту.