Новини

2017-07-24

Рівні перед Законом і перед народом

Поки у Парламенті група Народних депутатів пропонувала внести зміни до Конституції України і скасувати депутатську недоторканність, у Вінницькій обласній раді депутати  більшістю підтримали проект про звернення депутата фракції  «Об’єднання «Самопоміч» Андрія Ковальова до Голови Верховної Ради України Андрія Парубія щодо зняття депутатської недоторканності з Народних обранців.

Тобто, депутат просить внести зміни до ст.80 Конституції України, включаючи абзац «Народні депутати України не можуть бути без згоди Верховної Ради України притягненні до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані» , а також внести відповідні зміни до законів України « Про статус народного депутата України» і « Про Регламент Верховної Ради України».

Наразі не існує консолідованої позиції, у якому вигляді має існувати недоторканність для українських парламентарів. Спектр поглядів доволі широкий: від збереження гарантій імунітету в Конституції та внесенні змін лише до механізму надання згоди на притягнення до відповідальності – і до повного скасування імунітету парламентарів.

« В Україні існує міф, що питання депутатської недоторканності надто складне , заплутане і «непідйомне». Декому дуже вигідно цей міф  підтримувати. Насьогодні депутатська недоторканність спільно з охороною трудових прав депутатів  складає депутатський імунітет. Депутатський імунітет не може перетворюватися в «захисну грамоту» для незаконних дій депутатів.  Більшість Народних обранців  вбачають у депутатській недоторканності не стільки захист своїх політичних поглядів, скільки захист свого бізнесу. Однак, хочу зауважити, що депутатський імунітет – не особистий  привілей, а гарантія його безперешкодної політичної діяльності на благо України. Депутатський імунітет є нормою в усіх країнах Європи. Ми часто посилаємося на європейську практику  та хочемо жити за європейськими нормами, проте, не готові нести європейську відповідальність»,- каже Андрій Ковальов.

Цей проект рішення, як пояснює депутат Вінницької обласної ради Андрій Ковальов, матиме низку концептуальних позитивних змін, а саме: забезпечить рівність гарантованою ст.21 Конституцією України – «Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах»; а також  очистить Парламент від тих, хто використовує свій мандат заради особистих інтересів, лобіювання  та зловживання своїм впливом.