Новини

2017-10-03

Суд подовжив термін прийняття спадщини

До офісу при ГО «Об’єднання «Самопоміч» звернулася  Ольга Геращенко, вінничанка, у якої виникли проблеми зі спадщиною. Жінка – спадкоємиця житла, розташованого в одному з сіл Немирівського району. Батьки давно померли та залишили по собі будинок дітям – пані Ользі та її сестрі. Спадкоємці у визначений законом термін (6 місяців) не звернулися до нотаріуса і не оформили на себе будинок.

За словами жінки, на той час їй було не до спадщини – сестра захворіла, дуже довго лікувалась і в 2016 році померла. Коли минуло півроку після її смерті, пані Ольга вирішила врешті решт поїхати на малу батьківщину та отримати в спадок будинок батьків. Але, коли звернулася до нотаріуса, їй відмовили – адже вона пропустила строк оформлення спадщини. Нотаріус рекомендував жінці йти до суду із позовом, щоб їй надали додатковий термін для прийняття спадщини.

Жінка звернулася за безоплатною юридичною допомогою до ГО «Об’єднання «Самопоміч». Я, як юрист, уважно вивчила документи, принесені пані Ольгою, та допомогла скласти позов до суду. Чинним законодавством, а саме, ч.3 ст. 1272 ЦК України, передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий термін.

На судовому засіданні пані Ольга пояснила, чому вчасно не оформила спадщину. Оскільки причини були поважними, суд позов задовольнив, надавши додатково три місяці. Як тільки рішення набуде чинності, пані Ольга зможе без перешкод звернутися до нотаріуса та успадкувати батьківський будинок.

Поважними причинами пропуску спадщини можуть бути:

  • виїзд спадкоємця за кордон;

  • перебування на лікуванні;

  • перебування на службі у ЗСУ та інше.

Юлія Кононенко юрист безкоштовної юридичної приймальні “Самопомочі”:

2“Статтею 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини, причому відповідно до ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом шестимісячного строку, який починається з часу відкриття спадщини, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що її не прийняв.

Ч.3 ст. 1272 ЦК України, передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий термін, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини”.